Our range of products include electro mechanical vibro feeder, mechanical vibro feeders, motorized vibro feeder, linear motion vibro sifter screen and electromagnetic vibro feeder.
₹ 91000 / Piece Get Latest Price
| Conveying capacity | 100 tph |
| Feeder type | Electromagnetic |
| Tray width | 300 mm |
| Lifting Capacity | 2-4 Tons |
| Usage/Application | Industrial |
| Power | 230V |
| Structure material | MS with liner |
| Material Property | Abrasive |
| Power supply | 230 V AC |
| Application | Steel plant, Pharma industry, Packaging line, Recycling plant, Coal handling, Stone crushing, Food industry, Cement plant |
| Voltage | 230V |
| Phase | 2 phase |
| Warranty | 12 months |
| Feeder length | 1000 mm |
| Frequency | 50 HZ |
| Deck type | Lined deck |
| Operating Temperature | 50 deg |
| Control type | Thyristor control |
| Mounting | Suspended |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 60000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 tph |
| Feeder type | Unbalance motor |
| Tray width | 400 mm |
| Lifting Capacity | 8-10 Tons |
| Usage/Application | Industrial |
| Power | 5 HP |
| Structure material | MS |
| Material Property | Abrasive |
| Power supply | 230 V AC |
| Application | Chemical industry, Food industry, Recycling plant, Cement plant, Coal handling, Stone crushing, Pharma industry, Steel plant |
| Voltage | 230V |
| Phase | 3 Phase |
| Warranty | 12 months |
| Feeder length | 1000 mm |
| Frequency | 50 HZ |
| Deck type | Lined deck |
| Operating Temperature | 50 deg |
| Control type | VFD control |
| Mounting | Suspended |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 tph |
| Feeder type | Unbalance motor |
| Tray width | 400 mm |
| Lifting Capacity | 8-10 Tons |
| Usage/Application | Industrial |
| Power | 5 HP |
| Structure material | MS heavy duty |
| Material Property | Abrasive |
| Power supply | 230 V AC |
| Application | Cement plant, Recycling plant, Pharma industry, Coal handling, Stone crushing, Chemical industry, Steel plant, Food industry |
| Voltage | 230V |
| Phase | 3 PHASE |
| Warranty | 12 months |
| Feeder length | 1500 mm |
| Frequency | 50 HZ |
| Deck type | Tubular deck |
| Operating Temperature | 50 DEG |
| Control type | VFD control |
| Mounting | Suspended |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 170000 / Piece Get Latest Price
| Application | Food Processing |
| Capacity(Ton/Hr) | 100 |
| Shape | Rectangular |
| Operation Mode | Fully Automatic |
| Transmission Structure | Electromagnetic Shaker Screen |
| Usage/Application | Industrial |
| Number Of Decks | Double |
| Type Of Machine | Linear |
| Screen Diameter | 12 inch |
| Material | Iron |
| Brand | ALCHEMIST |
| Size/Dimension | 1200 x 2000 x 500 mm height |
| Model Name/Number | ALCHEMIST |
| Finishing Type | Powder coating |
| Max Design Pressure | 70 deg |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 1 hp |
| Voltage | 230 v |
| Machine Type | Vibratory |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Lifting Capacity | 8-10 Tons |
| Usage/Application | Industrial |
| Power | 230 v |
| Material Property | Abrasive |
| Voltage | 230 v |
| Phase | 2 phase |
| Warranty | 12 months |
| Frequency | 50 hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 2 Tons |
Sujay Gaikwad (Partner)
Alchemist Automation System
Flat No.K 203, Mayur Nagari, Phase 2, Sr.No.63/3/1, Pimple Gurav
Pune - 411061, Maharashtra, India