Prominent & Leading Manufacturer from Pune, we offer vacuum transfer system, lean phase vacuum conveying systems and powder transfer system.
₹ 210000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 kg/hr |
| Capacity kg hr | 250 kg hr |
| Material | Stainless Steel |
| Power kW | 2 kW |
| Product Type | vaccum conveying SYSTEM |
| Phase | Three Phase |
| Power | 7.5HP |
| Feed type | Hopper feed |
| Automation | Semi Auto |
| Voltage | 230V |
| Automation Grade | Automatic |
| Hopper Capacity | 2 tons |
| Material temp C | 80 C |
| Volume | 450 m3 |
| Line dia mm | 80 mm |
| Weight | 1 ton |
| Mounting | Floor mount |
| Usage | Granules, Pellets, Flakes, Powder |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 150000 / Unit Get Latest Price
| Transfer Type | Vacuum |
| Powder Type | Cement, Flour, Food Powder, Chemicals, Pharma Powder, Spices |
| Capacity | 10 ton/hr |
| Material | Stainless Steel |
| Transfer Distance | 50–100 m |
| Power | 7.5 kW |
| Contact Material | SS304 |
| Feed Source | Silo, Hopper, Mixer, Bag Dump |
| Voltage | 230 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Automation Level | Automatic |
| Dust Control | Filter Receiver |
| Explosion Rating | Flameproof |
| Usage Industry | Food, Pharma, Cement, Chemical |
| Model Name/Number | AASLPCS |
| Thickness | 3 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Unit
Get Latest Price
Sujay Gaikwad (Partner)
Alchemist Automation System
Flat No.K 203, Mayur Nagari, Phase 2, Sr.No.63/3/1, Pimple Gurav
Pune - 411061, Maharashtra, India