Providing you the best range of dust collection filter with effective & timely delivery.
₹ 110000 / Unit Get Latest Price
| Filter Element Type | Pleated |
| Bag Type | Cartridge |
| Type of Dust Collector | Cyclone Dust Collector |
| Brand | ALCHEMIST |
| Collection Capacity | 1000 L |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Number of Bags | 100 bags |
| No. Of Bags | 120 bags |
| Usage | Food Industry |
| Flow Rate | 1200 m3/h |
| Bag Capacity | 100000 |
| Static Pressure | 350 mm wg |
| Inlet Air Speed | 5000 rpm |
| Filter Surface Area | 300 m2 |
| Dust Collecting Method | Pulse Jet |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Surface Finish | Color Coated |
Minimum order quantity: 1 Unit
Sujay Gaikwad (Partner)
Alchemist Automation System
Flat No.K 203, Mayur Nagari, Phase 2, Sr.No.63/3/1, Pimple Gurav
Pune - 411061, Maharashtra, India