We are a leading Manufacturer of jumbo bag filling machine from Pune, India.
₹ 251000 / Unit Get Latest Price
| Bag Type | Open Mouth |
| Filling Range | 500-1000 kg |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 10 bag/hr |
| Filling Product | Powder, Sugar, Salt, Fertilizer, Cement, Chemical, Granule, Grain |
| Filling Speed | 2-4 bag/min |
| Machine Phase | Three Phase |
| Usage/Application | Industrial |
| Power | 2 HP |
| Feeding System | Screw Feed |
| Contact Material | Stainless Steel |
| Application Industry | Cement, Food, Pharma, Agro, Fertilizer, Chemical |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 380 V |
| Material | Mild Steel |
| Brand | AAS |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Color Coated |
Minimum order quantity: 1 Unit
Sujay Gaikwad (Partner)
Alchemist Automation System
Flat No.K 203, Mayur Nagari, Phase 2, Sr.No.63/3/1, Pimple Gurav
Pune - 411061, Maharashtra, India