We are a leading Manufacturer of mild steel air pollution control equipment, dust extraction systems, stainless steel air pollution control equipment, air pollution control scrubbers and material feed control rod gate from Pune, India.
₹ 210000 / Piece Get Latest Price
| Equipment Type | Dust Collector Unit |
| Mounting | Floor Mounted |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Air Flow Rate | 100000 m³/hr |
| Application | Food Industry, Boiler, Cement Plant, Pharma, Chemical Plant, Power Plant, Process Vent, Steel Plant, Foundry |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Air Flow | 5000 m3/h |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | AAS |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Efficiency | 99% |
| Surface Finish | PAINTED |
₹ 100000 / Piece Get Latest Price
| Bag Type | Pleated |
| Brand | Bag House |
| Bag Capacity | M2 |
| Material | Stainless Steel, Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| No. Of Bags | 100 bags |
| Voltage | 220-240 V |
| Static Pressure | 350 mm wg |
| Inlet Air Speed | 5000 rpm |
| Filter Surface Area | 100 m2 |
| Dust Collecting Method | Pulse Jet |
| Usage | Pharma Industry, Chemical, Paint, Food Industry |
| Length | 15-20 Inch |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 150000 / Unit Get Latest Price
| Bag Type | Cartridge |
| Bag Capacity | 100 M2 |
| Brand | AAS |
| Material | Stainless Steel |
| No. Of Bags | 100 bags |
| Automation Grade | Automatic |
| Air Flow | 1500 m3/h |
| Static Pressure | 350 mm wg |
| Inlet Air Speed | 5000 rpm |
| Filter Surface Area | 100 m2 |
| Country of Origin | Made in India |
| Dust Collecting Method | Pulse Jet |
| Voltage | 415 V |
| Efficiency | 99% |
| Frequency | 50 Hz |
| Surface Finish | Color Coated |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 25100 / Piece Get Latest Price
| Airflow (m3/h or CFM) | 5000 |
| Power (hp/ kW) | 10 hp |
| Usage | Food Industry |
| We Provide | Installation & Servicing |
| Efficiency (%) | 99.9 |
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions (L*B*H) | dia 1000 mm x 1500 mm height |
| Temperature (Celsius) | 100 |
| Weight (kg) | 2000 |
| Brand/ Model Number | ALCHEMIST |
₹ 61000 / Piece Get Latest Price
| Material | Carbon Steel |
| Usage/Application | Control feeding from hopper/silos |
| Voltage | 230V |
| End Connection Type | Flanged |
| Size | 600 x600 |
| Operating Pressure | 10 Bar |
| Surface Treatment | Powder coated |
| Country of Origin | Made in India |
Sujay Gaikwad (Partner)
Alchemist Automation System
Flat No.K 203, Mayur Nagari, Phase 2, Sr.No.63/3/1, Pimple Gurav
Pune - 411061, Maharashtra, India