Our range of products include bulk bag unloaders system and bulk bag dischargers.
₹ 151000 / Unit Get Latest Price
| Frame Material | MS Powder Coated |
| Unload Type | Pneumatic |
| Capacity | 12 Ton/hr |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 415 V |
| Bag Size | 1000x1000x1200 mm |
| Support Type | Integrated Hoist |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Model Name/Number | AASBBU |
| Maximum Lifting Height | 40 ft |
| Power | 2 HP |
| Material | Mild Steel |
| Platform Size | 2 mtr x 2 mtr |
| Discharge Height | 1800 mm |
| Warranty | 12 months |
| Usage/Application | Industrial |
| Application | Flakes, Pellets, Granules, Powder |
| Inlet Size | 250 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | AAS |
| Frequency | 50 Hz |
| Surface Finish | Color Coated |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 540000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 kg |
| Frame Material | Mild Steel |
| Discharge Type | Screw Feeder |
| Power Source | 3 hp |
| Voltage | 230v |
| Bag Size | 1000x1000x1200 mm |
| Support Type | Hoist |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Lifting Capacity | 2 tons |
| Features | fully automatic |
| Grade | Automatic |
| Material | Mild steel |
| Surface Treatment | Powder coated |
| Discharge Height | 1500 mm |
| Usage/Application | unloading or discharginf of jumbo big bag |
| Application | Pellets, Powder, Flakes, Granules |
| Ambient Temperature | 50 deg |
| Outlet Size | 250 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sujay Gaikwad (Partner)
Alchemist Automation System
Flat No.K 203, Mayur Nagari, Phase 2, Sr.No.63/3/1, Pimple Gurav
Pune - 411061, Maharashtra, India