Manufacturer of a wide range of products which include weigh belt feeder.
₹ 370000 / Piece Get Latest Price
| Feeding capacity | 100 TPH |
| Belt width | 1000 mm |
| Weigh accuracy | +-0.25 % |
| Product Type | weigh belt feeder |
| Conveying Capacity | 80 tons per hour |
| Belt speed | 0.2 m/s |
| Length | 2 mtrs |
| Belt length | 2 m |
| Material | mild steel |
| Control type | PID control, PLC based, SCADA link, Continuous mode, Batch mode |
| Motor Power | 5 hp |
| Load cell type | Dual idler |
| Belt material | PVC, PU, Rubber, Food grade, Heat resistant, Oil resistant |
| Power supply | 230V AC |
| Feeding material | Grain, Coal, Lime, Cement, Sugar, Clinker, Gypsum, Fertilizer |
| Digital Outputs | yes |
| Belt Widths | 1.5 mtrs |
| Rated Load | 1000 |
| Maximum Weighing | 500 kg |
| Dimensions | 1000 x2000 x 500 |
| Accuracy | 99 |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sujay Gaikwad (Partner)
Alchemist Automation System
Flat No.K 203, Mayur Nagari, Phase 2, Sr.No.63/3/1, Pimple Gurav
Pune - 411061, Maharashtra, India