Leading Manufacturer of industrial fume extraction system and fume extraction systems from Pune.
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| System Type | Centralized System |
| Power(HP) | 10 HP |
| Application | Laser Cutting, Chemical Fume, Plasma Cutting, Furnace Fume |
| Filter Type | Cartridge Filter, Carbon Filter, Bag Filter |
| Type | Wet Scrubber |
| Brand | ALCHEMIST |
| Usage/Application | boiler and furnace fume extraction |
| Air Flow Rate | 10000 m³/hr |
| Capacity | 1 ton to 30 ton |
| Mounting | Floor Mounted |
| Voltage | 430 |
| Size | 2 mtr x 2 mtr x 5mtr |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Fiberglass |
| Duct Material | Mild Steel |
| Power Source | 3 phase |
| Fan Type | Centrifugal Fan |
| Color | smoke grey |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| System Type | Centralized System |
| Power(HP) | 10 HP |
| Application | Soldering Fume, Furnace Fume, Chemical Fume, Laser Cutting, Plasma Cutting, Welding Fume, Grinding Dust |
| Filter Type | Cartridge Filter |
| Brand | AAS |
| Usage/Application | Industrial |
| Air Flow Rate | 10000 m³/hr |
| Mounting | Floor Mounted |
| Voltage | 415 V |
| Material | Mild Steel |
| Size | 2 mtr x 2 mtr x 5 mtr |
| Automation Grade | Automatic |
| Duct Material | Mild Steel |
| Power Source | Electric |
| Airflow | 5000 m3/h |
| Inlet Wind Speed | 18 m/sec |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sujay Gaikwad (Partner)
Alchemist Automation System
Flat No.K 203, Mayur Nagari, Phase 2, Sr.No.63/3/1, Pimple Gurav
Pune - 411061, Maharashtra, India