Manufacturer of a wide range of products which include inclined screw conveyor, stainless steel screw conveyor and conical screw mixer.
₹ 210000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 Kg/Feet |
| Conveyor Length | 1 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Conveyor Type | Spiral |
| Speed | 60 m/min |
| Length | 20 feet |
| Application/Usage | Industries |
| Voltage | 440 |
| Diameter | 100 mm |
| Usage/Application | Conveying of material |
| Inclination | Horizontal |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 210000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 Kg/Feet |
| Conveyor Length | 1 meter |
| Material | Stainless Steel |
| Conveyor Type | Spiral |
| Speed | 60 m/min |
| Length | 10 feet |
| Voltage | 440 v |
| Diameter | 100 mm |
| Usage/Application | Conveying of powder material |
| Inclination | Horizontal |
₹ 90000 / Unit Get Latest Price
| Material Handling Capacity | 200 kg |
| Capacity | 800 Kg |
| Conveyor Length | 10 ft (3 m) |
| Screw Diameter | 8 inch (200 mm) |
| Material | Stainless Steel and Mild Steel |
| Conveyor Type | Horizontal, Tubular (Pipe), Inclined, Vertical, U-Trough, Flexible |
| Length | 20 feet |
| Material Of Construction | Mild Steel (MS) |
| Application/Usage | Industrial |
| Application | Cement & Construction, Minerals & Mining, Food & Pharma, Chemical & Fertilizer, Waste & Sludge, Grain & Agriculture, Ice Handling, Plastics & Polymer |
| Brand | ALCHEMIST-SC |
| Voltage | 415 V |
| Diameter | 8 inch |
| Orientation | Horizontal |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 10 HP |
| Speed | 2 m/s |
| Screw Design / Pitch | Ribbon Flight |
| Color | Metallic Grey |
| Features | Food Grade, Heavy Duty, Portable / Mobile, With Hopper, Explosion Proof, Hard-Faced Flights |
| Power | 10 HP |
| Power Supply | Three Phase |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Thickness | 5 mm |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 170000 / Piece Get Latest Price
| Working Volume | 1000 L |
| Drive Power | 5 HP |
| Application | Chemical, Pharma, Food, Fertilizer, Granules, Powder |
| Capacity | 500 kgs |
| Material | Stainless Steel |
| Phase | 3 phase |
| Contact Material | SS304 |
| Warranty | 12 months |
| Screw Speed | 60 rpm |
| Mixer Lining | Plain |
| Brand | ALCHEMIST |
| Model Name/Number | ALCHEMIST-V |
| Design Type | Customized |
| Discharge Type | Bottom valve |
| Loading Type | Top loading |
| Usage/Application | pharma chemical mixing |
| Color | white |
| Item Code | ALCHEMIST |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sujay Gaikwad (Partner)
Alchemist Automation System
Flat No.K 203, Mayur Nagari, Phase 2, Sr.No.63/3/1, Pimple Gurav
Pune - 411061, Maharashtra, India