Our product range includes a wide range of industrial ribbon blender, ribbon blender manufacturer, dri batching feeding system, stainless steel octagonal blender, cattle feed batching system and v cone blender.
₹ 200000 / piece Get Latest Price
| Blender Type | Ribbon Blender |
| Batch Capacity | 1000 kg |
| Material Of Construction | MS + SS Contact |
| Application | Fertilizer, Detergent, Food Additive, Pharma, Chemical Powder |
| Motor Power | 5.5 kW |
| Working Type | Batch |
| Capacity | 2000 Litre |
| Model Name/Number | AAS-2KL |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel And Mild Steel |
| Phase | 3 Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Liner Type | No Liner |
| Voltage | 415 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | AAS |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 piece
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 liters |
| Production Capacity | 400 kg |
| Material of Contact Parts | SS 304 |
| Motor Power | 5 HP |
| Application | Food Processing |
| Blender Type | Ribbon Blender |
| Gross Volume LTRS | 500 |
| Working Volume LTRS | 400 |
| Main Gear Box | 3 HP |
| Gross Volume | 500 |
| Working Volume | 400 |
| Floor Area | Anchor fastening |
| Discharge Type | Bottom Discharge |
| Features | Vacuum Rated, Liquid Spray Sys, Explosion-Proof, Jacketed |
| Design | Standard Model |
| Orientation | Horizontal |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2510000 / Piece Get Latest Price
| Batch Type | Weigh Batching |
| Capacity | 800 Tons per day |
| Material Type | Liquid, Slurry, Powder, Granules, Aggregate |
| Industry | Concrete, Pharma, Paint, Detergent, Chemical, Food |
| Control System | PC Based Control System |
| Usage/Application | DRi batching plant |
| Phase | Three Phase |
| Batch Size | Above 1000 kg |
| No Of Ingredients | Above 16 |
| Control Platform | PLC + SCADA |
| Communication | Ethernet |
| Type | Fully Automatic |
| Frequency | 50 HZ |
| Power | 60 HP |
| Voltage | 230V |
| Brand | ALCHEMIST |
| Feeding Type | Screw Feeder |
| Recipe Storage | 101–500 |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 205000 / Piece Get Latest Price
| Working Capacity | 100 kg |
| Total Volume | 200 L |
| Capacity | 1000 ltr |
| Contact Material | SS304 |
| Model Name/Number | ALCHEMIST |
| Discharge Type | Slide Gate |
| Speed | 15 rpm |
| Type of Machine | Tablet Making Machine |
| Material | stainless steel |
| Phase | 3 phase |
| Voltage | 440v |
| Size | 1 x 1.5 height |
| Safety Guard | Provided |
| Control Type | DOL Starter |
| Motor Power | 5 hp |
| GMP Grade | GMP |
| Country of Origin | Made in India |
| Charging System | Manual |
| Automation Grade | Automatic |
₹ 3510000 / Piece Get Latest Price
| Batch Type | Weigh Batching |
| Capacity | 10 tons |
| Material Type | Granules, Powder, Slurry, Aggregate, Liquid |
| Industry | Paint, Detergent, Food, Pharma, CATTLE FEED, Concrete, Chemical |
| Control System | PLC |
| Usage/Application | cattle feed plant |
| Phase | Three Phase |
| Batch Size | Above 1000 kg |
| No Of Ingredients | Above 16 |
| Control Platform | PLC + SCADA |
| Communication | Ethernet |
| Type | Fully Automatic |
| Power | 15 hp |
| Frequency | 50 hz |
| Brand | ALCHEMIST |
| Voltage | 230 v |
| Feeding Type | Screw Feeder |
| Recipe Storage | 101–500 |
₹ 130000 / Piece Get Latest Price
| Model Capacity | 100 L |
| Production Capacity | 100 kg |
| Working Capacity | 70% of Gross |
| Material | SS316 |
| Loading Type | Top Loading |
| Discharge Type | Bin Discharge |
| Gross Volume | 100 kg |
| Usage | Pharma Mixing, Chemical Mixing, Nutraceuticals, Food Mixing |
| Usage/Application | Pharma |
| Shape | V cone |
| Powder Mixing | fine powder for pharma |
| Safety System | Guard Interlock, Emergency Stop, Limit Switch |
| Automation Grade | Automatic |
| GMP Model | GMP |
| Optimum Homogenity Volume | 80 kg |
| Working Volume | 90 kg |
| Surface Finish | Mirror |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 214000 / Piece Get Latest Price
| Capacity (Kg) | 500 |
| Material | SS316 |
| Brand | ALCHEMIST |
| Gross Volume (liters) | 500 |
| Automation Grade | Automatic with temperature sensor |
| Capacity | 1KL |
| Working Volume (Liters) | 500 |
| Discharge Height | 1000 |
| Power | 3 hp |
| Power (HP) | 4.5 |
| Voltage | 415 V |
| Overall Dimensions (L) x (W) x (H) mm | 1000 mm dia x 1500 mm height |
| Diameter | 600 mm |
| Weight | 100 kg |
| Surface Finishing | Mirror |
| Blender Type | Double Cone |
| Country of Origin | Made in India |
Sujay Gaikwad (Partner)
Alchemist Automation System
Flat No.K 203, Mayur Nagari, Phase 2, Sr.No.63/3/1, Pimple Gurav
Pune - 411061, Maharashtra, India