Offering you a complete choice of products which include automatic dust collection filter and industrial dust collecting system.
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| System Type | Centralized System |
| Dust Application | Foundry, Packing, Wood Working, Grinding, Shot Blasting, Cutting, Pharma |
| Collector Type | Baghouse |
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Air Flow Rate | 50000 m³/hr |
| Color | White |
| Duct Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Flow Rate | 5000 m3/h |
| Fan Type | Centrifugal Fan |
| Inlet Dust Load | 5–20 g/m³ |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 380 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
| Surface Finish | Color Coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| Collector Type | Baghouse |
| Filter Media | Non Woven Polyester |
| Automation Grade | Automatic |
| Air Flow Rate | 50000 m³/hr |
| Number of Filters | Above 50 |
| Dust Application | Wood Dust, Food Dust, Welding Fume, Cement Dust, Pharma Dust, Powder Coating, Metal Dust |
| Material | Mild Steel,Stainless Steel |
| Usage/Application | Dust Collector |
| Power Source | Three Phase |
| Mounting | Stationary |
| Air Flow | 500-10000 m/Hr |
| Temperature | Upto 250 Degree C |
Minimum order quantity: 1 Piece
Sujay Gaikwad (Partner)
Alchemist Automation System
Flat No.K 203, Mayur Nagari, Phase 2, Sr.No.63/3/1, Pimple Gurav
Pune - 411061, Maharashtra, India