Manufacturer of a wide range of products which include bulk bag unloader station.
₹ 510000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 kg |
| Lifting Capacity | 3 Ton |
| Frame Material | SS304 |
| Unload Type | Screw Feeder |
| Power Source | 3 hp |
| Voltage | 230V |
| Bag Size | 1000x1000x1200 mm |
| Support Type | Hoist |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Features | unloading of jumbo bag unloading |
| Grade | A |
| Material | Mild steel |
| Discharge Height | 1500 mm |
| Surface Treatment | powder coating |
| Application | Granules, Pellets, Flakes, Powder |
| Usage/Application | unloading of jumbo bag unloading |
| Inlet Size | 250 mm |
| Ambient Temperature | 50 deg celcius |
| Country of Origin | Made in India |
Sujay Gaikwad (Partner)
Alchemist Automation System
Flat No.K 203, Mayur Nagari, Phase 2, Sr.No.63/3/1, Pimple Gurav
Pune - 411061, Maharashtra, India